DOLAR: 3.97 TL
EURO: 4.90 TL

Uludağ Üniversitesi Yaşanabilir Kentlerin Garantisi Peyzaj Mimarı Yetiştirecek..

20 Kasım 2017
55 kez görüntülendi

Uludağ Üniversitesi Yaşanabilir Kentlerin Garantisi Peyzaj Mimarı Yetiştirecek..

Geçtiğimiz günlerde, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Prof.Murat Zencirkıran’ın davetiyle kurumlar arası İşveren Temsilcileri Danışma Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Peyzaj Mimarları Odası (PMO) Bursa İl Temsilciliği Başkanı Necla Yörüklü, Özel sektör üretici temsilcisi Mayıs Peyzaj Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Atıcı, Bölüm öğretim üyelerinden Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Nilüfer Seyidoğlu Akdeniz, Yrd. Doç. Dr. Zeynep Pirselimoğlu Batman, Araştırma Görevlisi Dr. Elvan Ender hazır bulundular.

Yıllardır beklenen takvim belli oldu..

2018 öğretim yılı ile birlikte lisans öğrencisi alacaklarını, tüm hazırlıkların tamamlandığını belirten Bölüm Başkanı Murat Zencirkıran, Türkiye’deki tüm üniversitelerin peyzaj mimarlığı bölümleri ve  Uluslararası Peyzaj Mimarları Federasyonu (IFLA) ders planlarını incelediklerini belirtti. Murat Zencirkıran temel felsefenin bu mesleği okuyacak kişinin kuramı, bitki materyalini, tasarımı, planlamayı bilmesi gerektiğini ve mesleği yapabilecek etik ve iletişim değerlerine sahip olması üzerine eğitim programının hazırlandığını ifade etti.

Dersler  uluslararası oranlara göre dağıtıldı..

Bölüm Başkanı Prof. Murat Zencirkıran, eğitim alınacak derslerle ilgili;

Peyzaj sanat tarihi, kültürel peyzajlar, kent kimliği ve estetik,doğal sistemler ve tasarım, peyzaj ekolojisi,tasarımda yenilenebilir enerji kaynakları, toprak bilgisi, ekoturizm, doğa koruma, milli parklar, dünya peyzajı, çim alanlar, bitki zararlıları ve koruma, peyzaj mekanizasyonu, sulama teknikleri, peyzaj mühendisliği, ihale dosyası hazırlama,çevre sorunları, bitki materyali, iç mekan bitki tasarımı, arazi tasarımı, arazi tesviye, ölçme bilgisi, malzeme bilgisi, peyzaj konstrüksiyonu, kent donatıları, rekreasyon, kent mobilyaları, çatı bahçeleri, iletişim, bitki sosyolojisi, kent sosyolojisi, planlama yönetimi, mimarlığa giriş, kentsel planlama, kırsal planlama, kıyı peyzajları, yeşil alan planlaması, karayolu planlaması, temel tasar, toplu konut, kent peyzajı, eğitim kampüsleri, ulaşım ve peyzaj, kent merkezi, meydan ve peyzaj, mezuniyet projeleri, anlatım teknikleri, maket hazırlama, bitkisel tasarım, aydınlatma tasarımı,görsel tasarım, çocuk oyun alanları tasarımı, dendroloji, erişilebilir peyzaj tasarımı,arazi drenajı, ergonomi, hobi bahçeleri, bilgisayar destekli tasarım, uzaktan algılama, coğrafi bilgi sistemleri, kamu politikaları, çevresel etki değerlendirmesi, peyzaj kanunları ve politikaları, ekonomi, peyzaj mimarlığında meslek ve etik, botanik, sera ve fidanlık, anlatım teknikleri, portfolyo hazırlama gibi ana derslerin verileceğini ve bu derslerin  IFLA nın verdiği oranlara göre dağıtılarak program hazırlandığını sözlerine ekledi.

Derslerin dağılımı yapılırken sektörlerin işbirliğinden yararlanmak istediklerini belirten Zencirkıran, katılımcıların katkı ve önerilerini dinledi.

 

 

Yörüklü: Özlediğimiz tablo için katkı ve desteğe hazırız..

Peyzaj Mimarları Odası Bursa İl Temsilciliği Başkanı Necla Yörüklü,” Yıllardır beklediğimiz, özlediğimiz bir tablo için bugün burada toplanıyor olmamızdan dolayı heyecanlıyım. Bursa çok önemli bir coğrafya. İklimi doğası, bitkisi, birçok marka özellikleri açısından bu ilde peyzaj mimarı yetiştirilmesi çok önemli. Her şeyden önce “Yeşil Bursa” için hep birlikte dayanışma içinde olmayı istiyoruz. Hayatın içindeki tecrübelerimizi aktararak öğrencilerin bilinç düzeyini zenginleştirmeye katkı sunmak ve yeni dönemde verilecek dersler içinde bizlerin uzmanlığında olan tüm imkânları sunmak için hazırız.” dedi.

Klasik okul duruşu ile vizyonel bir eğitim…

Mayıs Peyzaj Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Atıcı, “Klasik bir okul duruşu vardır üniversitelerde.  Burada peyzaj, süs bitkileri demek doğa, kent ve insanların bir arada olduğu bir kavram. Burada okuyacak öğrencilerin Peyzaj Mimarlığı Bölümünün oluşturacağı kendine has misyon ve vizyonla hareket etmesi gerektiğini düşünüyorum. Yeni kuruluyor olması önemli. Uludağ Üniversitesi’nden yetişecek peyzaj mimarlarının parmakla gösteriliyor olmasını isterim” diyerek, birinci sınıftan son sınıfa kadar gelen öğrencileri okula bağlayacak tüm katkı ve destekleri sağlamak istediklerini kaydetti.

Toplantının sonunda çalışma ekibi anı fotoğrafı çekilerek yeni nesil okuyacak peyzaj mimarlarının geleceği için karşılıklı bilimsel dayanışma sözü ile vedalaştı.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık